Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatının ertesi günü ağızdan beslenmeye geçilir. Beslenmeye su ve komposto ile başlanır, devamında aynı gün yoğurt ve çorba mönüye ilave edilir. İlk hafta boyunca su, komposto, çorba ve yoğurda ilaveten sütlü tatlılar, yumuşak meyveler yenilebilmektedir. Ameliyattan 2 gün sonra bitkisel çaylar rahatlıkla içilebilmekte, çaya bisküvi batırılıp yumuşatılarak yenilebilmektedir. Bu şekilde devam eden beslenme ameliyattan 7 gün sonra sebze ve meyve pürelerinin beslenmeye eklenmesiyle devam edilmektedir. Sebze ve meyveler haşlandıktan sonra, Blender veya Rondo’da çekilerek hafif tuz ilavesiyle yenile bilmektedir. 10. günden sonra peynir, zeytin, reçel, ekmek içi gibi gıdalar yenilebilmektedir. Yine 10.’uncu gün kaysı tarzında haşlanmış yumurtanın günde bir adet tüketilmesi protein ihtiyacının karşılanması açısından önemlidir. Tüp mide ameliyatının ilk günlerinden itibaren su içilmesi çok önemlidir. İlerleyen süreç içinde de hatta tüm yaşam boyunca da günde en az bir buçuk litre olarak tüketilmelidir.

Tüp mide ameliyatından sonra 2 hafta geçmesiyle birlikte makarna ızgara balık, ızgara köfte, kıymalı sebze yemekleri yenilebilmektedir Bu aşamadan itibaren dikkat edilmesi gereken en önemli şey gıdaların ağızda iyice çiğnenerek yutulmasıdır. Aksi takdirde yutma güçlüğü hazımsızlık bulantı hatta kusma şikayetleri olabilecektir. Tüp mide ameliyatından sonra bir ay geçtiğinde hemen hemen her türlü gıda tüketilebilmektedir. Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Örneğin çikolata önerilmeyen bir gıdadır. Çünkü çikolata hacmine göre yüksek kalori içerdiği için kilo verme hızını azaltmaktadır ve ağızda eritildikten sonra yutulduğunda hızla bağırsaklara geçtiği için midede hacim oluşturmamaktadır. Beslenmede dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise alkol tüketimidir. Ameliyattan en az 2 ay geçtikten sonra alkol tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken yüksek kiloluyken tüketilen alkol miktarına göre çok daha az miktardaki alkolün kanda aynı seviyeyi oluşturarak sarhoşluk hissi yaratmasıdır. Diyelim ki obez iken 4 kadeh ile alkolün sağladığı etki, kilo verdikten sonra iki kadeh ile sağlanabilmektedir. Alkol tüketilirken birlikte alınan meze türü gıdalar yavaş yavaş ve uzun sürede tüketildiği için toplamda yüksek bir kalori sağlayarak kilo verme hızını yavaşlatmak da, hatta mideyi bir miktar genişletmektedir. Bu nedenle alkol tüketilmesi tavsiye edilmemektedir veya tüketilecekse de sosyal içicilik düzeyinde kalması önerilir.

Tüp mide ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kahve tüketimidir. Kahve içerdiği Kafein nedeniyle uyanıklık hissi ve zihinsel canlılık yaratmaktadır. Ameliyattan sonra bir buçuk ay dolana kadar kahve tüketilmesi önerilmez. Bu hem uyku düzeni hem de sağlıklı kilo verme açısından önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise sigara tüketimidir. Sigara yara iyileşmesini bozan, hücre yenilenmesini olumsuz etkileyen bir üründür. Bu nedenle özellikle ameliyattan sonraki ilk ay kesinlikle sigara tüketimi önerilmez. Daha sonraki dönemde ise önerilmemekle birlikte hastanın Özgür bırakılması daha uygun olacaktır.

Tüp mide ameliyatından sonra yaşam boyunca dikkat edilmesi gereken bol su tüketilmesi, hafif sporlarının yapılması, vitamin tabletleri alınması önemlidir. Vitamin takviyesi oluşabilecek vitamin eksikliklerinin önüne geçilmesi açısından önem arz etmektedir. Vitamin tabletleri kişi ideal kiloya yaklaştığında yapılacak kan tahlillerinin neticesinde göre bırakılabilmektedir. Tüp mide ameliyatından sonraki ilk 3. ay 6. ay ve bir yıl dolduğunda kan tahlilleri yapılmalıdır. Laboratuvar sonucunda eğer eksikliği görülen herhangi bir hormon, mineral veya elektrolit eksikliği varsa takviye edilerek tamamlanmalıdır. Tüp mide ameliyatından sonra bir yıl tamamlandığında genellikle yaşam stabil hale gelmekte dikkat edilecek çok özel bir durum oluşmamaktadır.